MALTA, MELITA

O țară albă. Strălucitoare!
Tradiția se îmbină cu modernitatea!

Privită de sus, Malta arată ca o țară albă, orbitor de albă. Și strălucitoare. Cu cupolele sale, rotunde, aducând aminte de Italia renascentistă – parcă. Dar nu, nu sunt cupole italiene, sunt cupole ale domurllor malteze, ale Catedralei – o țară unde vechiu și noul se întâlnesc la fiecare pas – și oferă o priveliște impresionantă. O ȚARĂ ARHAICĂ, ai putea zice – asta dacă nu ar fi infuzată de modernitate. 

NICOLETA GĂLĂȚANU, CRISTIAN GĂLĂȚANU 

Dintre toate țările vizitate, Malta este singura care se  lasă, cel puțin la prima vedere, greu de catalogat în vreun fel.

Numai după ce o vizitezi de două-trei ori, începi să-ți faci o părere despre ea. Cât de cât.

Am vizitat-o de cel puțin zece dăți, iar acum înce să o privesc cu familiaritate.

Nici măcar acum nu pot spune cu certitudine cât de bine o cunosac.Dar știu că încep să intuiesc cu ce se mănâncă țara asta. Mi s-a părut că seamănă teribil cu vecina sa Sicilia, dar acum mi-am schimbat părerea.. Asta pentru că  Sicilia este Italia, iar Malta, nu, nu…este Malta – are specificul ei. Un specific de țară. Secetoasă, desigur – cam lipsită de culoarea verde – şi , poate, ușor prăfuită. Aș fi zis că este comparabilă şi cu Grecia… Ei, aș! Malta seamănă cu Malta, și atât! Și punct.

UN MELTING POT
…Lucrurile nu stau diferit nici în privința locuitorilor. Aș fi putut jura că sunt italieni, dacă nu ar fi vorbit o limbă cu accente arăbești. Aceste trăsături multiculturale se regăsesc la toate nivelurile – și îi conferă culoarea. Locală. Specificul național… Explicația constă în conglomeratul de culturi ce au definit identitatea maltezilor, țara fiind condusă, de-a lungul istoriei, de fenicieni. Dar și de francezi, care și-au lăsai – și ei = amprentele. Malta a fost inclusiv colonie a Imperiului Britanic. În mod evident, toate aceste civilizații şi-au adus contributia asupra locurilor şi a oamenilor. De aici, și sentimentul rezultant. Ca un fel de însumare vectorială, în timp.

SENTIMENTUL REZULTANT
Dincolo de a fi o lecție de istorie, Malta este însă o destinație de vacanță destul de ofertantă. Cele șapte insule ce constituie arhipelagul maltez (nu toate locuite) surprind cu orașe pitorești, peisaje cu un dramatism aparte, dar şi câteva plaje unde să te răcorești după orele de explorare petrecute sub soarele arzător.

Malta este și sătucurile de pescari, dar și catedralele somptuoase, impunătoare. Pe totate, însă, trebuie neaparat să le vezi de aproape.

About Cristian Gălățanu

Check Also

Despre plajele insulei Ammouliani

Despre plajele insulei Ammouliani   Vei întâlni multe plaje pe această insulă, unele organizate, altele …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *